SK Benešov

Oficiální stránky fotbalového klubu
SK Benešov
www.skbenesov.cz

14 týmů, 1 klub!

Příští zápas

Rozhovor se šéftrenérem přípravek Tomášem Holubem

Rozhovor se šéftrenérem přípravek Tomášem Holubem

Dnes jsem se zúčastnili Veletrhu sportovních aktivit pro děti a mládež, který na Zimním stadionu v Benešově pořádalo Město Benešov a Městská sportovní zařízení. Zúčastnili jsem se i před rokem, ale tento rok jsme naši prezentaci na tomto veletrhu nepodcenili a pojali jsme ji tak, aby to odpovídalo našemu postavení jednoho z největších sportovních klubů v Benešově. Díky za vzornou prezentaci našeho klubu na této akci patří zejména šéftrenérovi přípravek (na jeho kategorie je tato akce zejména zaměřena) a proto s ním při této příležitosti přinášíme rozhovor.

Pět otázek pro šéftrenéra přípravek

1. Tomáši, je to právě rok od Vašeho nástupu na pozici šéftrenéra přípravek SK Benešov, co se v klubu změnilo a jakou má nyní klub vizi směrem k mládeži?

Po mém nástupu do pozice šéftrenéra přípravek došlo ke změnám ve vedení klubu SK Benešov. Byl zvolen nový předseda oddílu Tomáš Novák včetně nových členů VV. Jsem rád, že jsme všichni našli společný pohled na „dělání“ fotbalu v Benešově. Našim společným cílem je skloubení dospělého fotbalu na co nejvyšší úrovni s maximálním počtem mládežnických týmů. Chceme vytvářet, za pomoci sponzorů a poskytovatelů dotací, co nejlepší podmínky pro mládežnický fotbal v maximální možné šíři a s vhodnou návazností a perspektivou ve fotbale dospělém. 
Jsme držitelem statusu Sportovního střediska mládeže Fotbalové asociace ČR a práce s mládeží je naší prioritou. Jsme účastníkem třetí nejvyšší fotbalové soutěže v dospělém fotbale (ČFL) a chceme jím být i nadále, co nejvíce v návaznosti právě na mládežnické týmy a maximální možné uplatnění našich odchovanců!

2. Jaká je vaše představa a filozofie přípravkového fotbalu?

Dětský/přípravkový fotbal je naprosto odlišný od fotbalu dospělého a je tedy nutné přizpůsobit tréninkové metody dětskému věku. Chci vést v Benešově přípravkový fotbal správnou cestou, mými velkými vzory jsou pánové Antonín Plachý a Antonín Barák. 
Chceme v dětech podporovat samostatnost jak na hřišti, tak i v životě, podporujeme u dětí odvahu udělat kličku, před bezhlavým odkopnutím. Chceme, aby děti věděly, že mohou na hřišti udělat chybu a aby se z ní dokázaly samy poučit! Mají na ni v tomto věku samozřejmě nárok a nesmí na ně nikdo za chybu křičet! Příště už by ztratily odvahu něco samy zkusit a zabíjeli bychom v nich veškerou kreativitu. V kategoriích přípravek, především těch mladších, upřednostňujeme radost ze hry, zájem a odvahu něco zkusit před vlastním výsledkem. Děti nesmí být loutkami, které se po hřišti pohybují podle toho, jak na ně trenér křičí z lavičky. Děti se musí umět samy rozhodovat, co na hřišti udělají!
Chceme z dětí vychovávat dobré všestranné sportovce, nejen dobré fotbalisty. Ne z každého kluka nebo holky se podaří vychovat vrcholového fotbalistu, ale z většiny dětí se dá vychovat sportovec. Proto chceme dětem dát v přípravkových kategoriích kvalitní všeobecný sportovní základ. V případě, že děcko v pozdějším věku zjistí, že fotbal není tím správným sportem pro něj, bude mít dostatečnou průpravu pro jakýkoli jiný sport. 
Rád také používám výrazy optimální výzva a momentální forma. Každý hráč nastupuje do přípravek s jinými předpoklady, dovednostmi. Někdo si doma více kopal s tátou, někdo méně, někdo vůbec. Někdo je tedy momentálně více „ve formě“ někdo méně. Mentální úroveň hraje také velkou roli. Stále se bavíme o dětech 5 – 9 let. Z tohoto důvodu je nutné, nastavovat hráčům optimální výzvy, aby se mohli rozvíjet. Někdo již zvládne zápasy proti nejlepším - Sparta, Slavie, Bohemka, pro někoho jsou zatím optimální výzvou zápasy proti okresním soupeřům. Z mého pohledu je ale důležité, aby všichni hráči hráli, všichni dostali příležitost a čelili optimálním výzvám.

3. Co jste konkrétně Vy zavedl v kategoriích přípravek, abyste naplnil svoji resp. vizi klubu?

Chtěl bych na začátek říci, že níže uvedené by se mi nepodařilo bez podpory vedení SK Benešov a bez podpory trenérů všech kategorií přípravek SK Benešov. Tímto bych jim chtěl poděkovat za jejich ochotu, práci a trpělivost!
Od podzimu 2018 jsem zavedl spolupráci s agenturou MSPORTS z Benešova. Trenéři z MSPORTS jsou profesionální trenéři v oblasti gymnastiky, atletiky, všeobecného sportovního rozvoje, atd. Každá kategorie přípravek od U7 získává atleticko/gymnastickou průpravu od profesionálních trenérů. Agentura MSPORTS pro nás zajišťuje i pravidelné atletické testování hráčů, takže máme možnost sledovat hráče a jejich rozvoj i v jiných než fotbalových ukazatelích. 
Jedinou oficiální soutěží v kategorii přípravek je okresní soutěž přípravek. Bohužel tato soutěž neposkytuje všem hráčům optimální výzvu. Ti momentálně nejlepší hráči v kategoriích neměli možnost se optimálně rozvíjet. Z tohoto důvodu jsme každou přípravkovou kategorii od U7 do U11 přihlásili i do neoficiálních soutěží jako je např. „Minirepublika“ nebo jsme se spolupodíleli na založení vlastních soutěží viz  Středočeksá Miniliga. Od žákovské kategorie U12 až po dorostenecké kategorie U19 hraje SK Benešov ligové soutěže pod vedením FAČR a jedním z našich úkolů v přípravkách je připravit pro kategorii U12 tým, který bude v těchto soutěžích konkurenceschopný.
V přípravkovém pojetí fotbalu je u hráčů upřednostňován individuální výkon před kolektivním, proto se v přípravkách hodně věnujeme individuálním dovednostem. Z tohoto důvodu mám velkou radost, že se podařilo navázat spolupráci se společností COERVER (coerver.cz), která v Benešově otevřela v zimě svojí akademii. Pod vedením velice kvalitních a licencovaných trenérů mají naši hráči možnost se zdokonalovat v individuálních dovednostech. O popularitě metody COERVER svědčí obrovský zájem našich hráčů o akademii, kdy zimní akademie byla během 20min. vyprodána a hledal se prostor pro rozšíření o další termín.
V neposlední řadě se nám povedlo v přípravkách vytvořit výbornou trenérskou partu, která, nebojím se říct, je nejkvalitnější v novodobé historii SK Benešov.

...a je vůbec něco z Vašich plánů, co se nepodařilo zatím naplnit?

V minulém období se uskutečnil nábor pro kategorie U6 ročník 2013 a U5 ročník 2014. Bohužel i přes naši velkou snahu se nám nepodařilo vzbudit takový zájem, abychom uvedené kategorie naplnili. Snažili jsme se vylepšit informační kampaň o náboru, roznášeli letáky po školkách v Benešově a okolí, ale zájem dětí resp. rodičů nenaplnil naše očekávání. Hodně jsme si slibovali i od náboru, který byl uskutečněn 8.5.2019 v rámci programu turnaje Benecup 2019. Tento nábor byl pod patronací reprezentanta ČR Alexe Krále, který měl na turnaji i svoji autogramiádu, pro děti byly připraveny i dárkové předměty od našeho partnerského klubu Slavie Praha, přesto byl pro nás počet dětí na náboru zklamáním. Snad se nám více vydaří nábor, který se uskuteční začátkem září 2019. Zároveň bych chtěl také děti a jejich rodiče pozvat na dětský sportovní den, který se uskuteční dne 22.06.2019 a jehož vyvrcholením bude zápas mužů SK Benešov proti A týmu AC Sparta Praha.

4. Tomáši, zmínil jste partnerství SK Benešov s klubem SK Slavia Praha, co si pod tím máme představit?

Během léta 2018 jsme se bavili s šéftrenérem SK Slavia Praha Jiřím Janečkem o možné spolupráci. Poté, co obě strany projevily zájem o partnerství našich klubů, nové vedení SK Benešov urychleně dojednalo smluvní náležitosti.
Partnerství s SK Slavia Praha umožňuje našim trenérům přípravek čerpat informace a znalosti od nejlepších trenérů v republice, konkrétně z mládežnické akademie Slavie Praha, která pořádá pravidelné přednášky, workshopy, kterých se naši trenéři účastní. Samozřejmostí jsou i vzájemné přátelské zápasy našich týmů, případně návštěva našich hráčů či trenérů přímo na tréninku týmů SK Slavie Praha. Tým SK Slavie Praha U8 byl jedním z účastníků turnaje Benecup 2019, který jsme organizovali 8.5.2019 v Benešově. Partnerství je oboustranné, a pokud některý hráč SK Benešov zaujme trenéry Slavie, je mu umožněn přestup do tohoto klubu. Nevím, jestli mám psát bohužel, ale takto by to mělo fungovat. Pokud někdo převyšuje svoje vrstevníky, mělo by mu být umožněno poprat se o svoji šanci. Naopak, pokud některý hráč nestačí na sportovní nároky SK Slavia Praha, je mu náš klub doporučen, jako dobrá stanice pro sportovní rozvoj.
Stejně, jako funguje naše partnerství s SK Slavia Praha, bychom chtěli do budoucna navázat partnerství s týmy v našem okolí Votice, Teplýšovice, Soběhrdy, Hrusice, aj. Rádi bychom předávali naše know-how okresním trenérům, doplňovali jejich týmy hráči a na oplátku umožnili jejich nejlepším hráčům zahrát si ligové soutěže za SK Benešov. Věřím, že turnaj Benecup, který byl organizován zejména pro okresní týmy, byl první vlaštovkou naší spolupráce.

5. Tomáši, můžu ještě poprosit o pár slov na závěr?

Osobně bych si přál, aby děti co nejvíce sportovaly. Ať hrají fotbal, hokej, basket, to je úplně jedno. Hlavně, aby netrávily čas zavřeny doma, přišly na hřiště a zažily tu radost z vítězství, vstřeleného gólu, povedené kličky a měly možnost poznat to správné kamarádství, které na hřišti může vzniknout!
Rovněž bych si přál, aby se nám dařila práce v SK Benešov. Abychom pokračovali v nastavené cestě a podařilo se nám vylepšit jméno klubu SK Benešov. Strávil jsem v tomto klubu celou svoji sportovní kariéru a věřím, že si to tento klub zaslouží. Rád bych, aby byl pozitivně vnímán jak u hráčů, rodičů, tak i u okolních okresních týmů. 
A proto vás rodiče vyzývám, přiveďte děti k nám. Pojďte hrát fotbal.

Diskuze

Město Benešov Středočeský kraj Fotbalová asociace ČR Městská sportovní zařízení Benešov Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Počet návštěv: 307
Posledních 30 dnů: 19 | Posledních 7 dnů: 0 | Poslední den: 0

© 2020 SK Benešov | Všechna práva vyhrazena | info@skbenesov.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne